image image image image image
Stylová selská kuchyně s autentickou pecí Obytná kuchyň je vybavena nádobím s krásnými hrníčky a televizí. Na peci je možné odpočívat a nahřívat se. Stravování je možné v restauraci pár kroků od chalupy, snídaně možné dohodnout s paní Mílou.
Hrusice, starobylá vesnička ve středních Čechách Hrusice jsou neodmyslitelně spojeny s dílem malíře a spisovatele Josefa Lady, který se zde narodil a prožil část života.
Nabízíme krásné ubytování přímo v centru Hrusic Starobylá ,zcela autentická chalupa s popisným číslem 1 přímo na náměstí ,nabízí komfortní bydlení s atmosférou Ladových obrázků.
Tři krásné, stylové ložnice se čtyřmi lůžky V prvním pokoji je ještě možné využít přistýlku. V horním patře je také WC s umyvadlem a sprchovým koutem. Ve spodním patře další ,kompletní koupelna.  
Ve vedlejším domě lze využít kosmetiku a masáže Paní domácí poskytuje služby kosmetiky a masáží ve vedlejším domku a pracuje s řadou originálních metod ,jako například baňkování, BIONIC, lávové kameny a mnohé další.
Neděle, Září 15, 2019

frontpage “Z historie čísla popisného 1”

Grunt či zemědělská usedlost v místech, kde se nyní nachází čp.1, stávala nepochybně již v 17. století. Nicméně vzhledem k tomu, že tehdy neexistovala žádná přesná evidence, ani čislovaní nemovitostí (bylo zavedeno až za vlády cisařovny Marie Terezie), lze se jen dohadovat, který grunt uvádený v Berní rule z roku 1654 či později v tereziánském katastru stával právě v místě čp.1.

První ověřitelnou zprávou o majitelích statku čp. 1 je zpráva vztahující se k roku 1780. Tehdy je uváděn jako majitel pan Václav Štička. Je pravděpodobné, že v této době vlastnil Štičkův rod statek čp.1 již deIší dobu.

V roce 1793 doělo k významné události v historii tohoto statku. Tehdy se totiž původní grunt rozdělil na třetiny. Dvě třetiny připadly Václavu Štičkovi, jedna třetina pak jeho bratru Josefu Štičkovi. Majetek Václava Štičky evidován pod čp. 1 se pak stal tím, co je doposud existujícím objektem čp. 1 s přilehlými hospodařskými staveními, dvorem a zahradou (spolu s přislušnou částí polností). Josef Štička vystavěl na jedné třetině pozemku novou usedlost, která v Hrusicich doposud existuje pod čp.46.

O necelých dvacet let později (přesně v roce 1822) je v pozemkové evidenci uváděn jako majitel čp. 1 stále Václav Štička. K této nemovitosti bylo nalezelo tehdy celkem 23 jiter a 1453 čtverečných sáhů orné půdy a 14 jiter a 286 čtverečných sahů luk a zahrad. (V té době byl základem plošných měr tzv. vídeňský sáh, tj. 3,596652 čtverečné metry. Převedeno na současné měrné jednotky představovala výměra polnosti cca 13, 7583 ha a výměra luk a zahrad cca 8,1594 ha. Celkem tedy náIeželo k čp. 1 téměř 22 ha půdy. Jistě rozloha úctyhodná svědčící o tom, že statek náIežel k největšim v Hrusicich a jeho majitel mohl byt klasifikován jako tzv. sedlák- laník.) 

V červnu roku 1826 pak proběhlo důkladné "šacovani" (ohodnoceni) celé nemovitosti, kterým byla pověřena komise ve složeni: František Vávra (hrusický rychtář), J. Šimek, J. Šalda a J.Hanzel.